Anasayfa » Çin Vizesi Fotoğraf Ölçü ve Özellikleri 2020

Çin Vizesi Fotoğraf Ölçü ve Özellikleri 2020

Çin Vizesi Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Çin Vize başvurularında Çin Konsolosluğu‘na sunulması gereken evraklar içinde bulunan fotoğraf, talep edilen ölçü ve özelliklerde olmalıdır. Fotoğraflar istenilen ölçü ve özelliklere sahip değilse vize başvurunuz reddedilebilir. Çin hükümetinin son dönemde uygulamaya koyduğu güvenli vize uygulamasına göre, vizelere fotoğraflar basılmaktadır.

Çin Vize Başvuru İşlemlerinde, yeni sisteme göre, fotoğraflar Online Başvuru Formu üzerine taranırken, aynı zamanda kağıda basılı şekilde de sunulmalıdır. Dolayısı ile fotoğrafların hem dijital hem de kağıda basılı formatlarına sahip olunması gerekmektedir. Dijital fotoğraf Çin Vizesi Online Başvuru Formu‘na taranırken, aynı zamanda 2 adet kağıda basılı fotoğraf başvuru evrakları ile Çin Vize Merkezi’ne sunulmalıdır. Dijital fotoğraf ve basılı fotoğraflar, talep edilen ölçü ve özellikleri karşılamalıdır.

Çin Vize Fotoğrafları Genel Özellikleri

Fotoğraf Şablonu: Basılı ve Dijital fotoğraf şablonları yukarıda bulunan fotoğraf örneğine uygun olmalıdır. 

Boyutlar: Basılı kağıt fotoğraf 33 mm genişlik * 48 mm yükseklik boyutlarında , Dijital fotoğraf ise; 354 piksel genişlik * 472 piksel yükseklik ile 420 piksel genişlik * 560 piksel yükseklik aralığında olmalıdır.

Renk ( Dijital Fotoğraf) : Biyometrik dijital fotoğraf, RGB 24 Bit gerçek renk olmalıdır.

Görüntü Sıkıştırma: JPG formatında, biyometrik fotoğraf, 20 KB ile 120 KB arasında olmalıdır.

Yüz Özellikleri: Cepheden çekilmiş, bütün yüzün ve kafanın tamamen net görünür olması gereklidir. Gözler açık, yüz ifadesi nötr, ağız kapalı ve her iki kulak görünür olmalıdır. Yüz özelliklerinde gözle görünür bir tahrifat olmamalıdır. Fotoğrafta başka birisi, el, oyuncak gibi yabancı bir unsur bulunmamalıdır. Gözlüklerde film, yansıma, gölge veya gözleri kapatan çerçeve bulunmaması durumunda kullanılabilir. Kafa sağa veya sola 20 dereceden, yukarı ve aşağı 25 dereceden fazla eğik olmamalıdır. 

Baş Örtüsü: Baş örtüsü ve şapka dini sebepler ile kullanılıyor ve yüzün net görünürlüğünü engellemiyorsa kullanılabilir.

Fotoğraf Kalitesi: Fotoğrafta hasar veya kirlilik olmamalıdır. Yüze düşen gölge veya ışık bulunmamalıdır. Çok aydınlık veya karanlık olmamalı, çok fazla veya az pozlanmamalıdır. Biyometrik fotoğrafta, Yüz, bütün özellikleri net görülecek şekilde, fotoğrafa tam ortalanmış ve doğal cilt renginde olmalıdır. Gözler arası mesafe 60 pikselden fazla olmalıdır.

Dijital Fotoğraf için kafa boyutu ve konumu: Yukarıdaki örnekte olan 354 piksel genişlik 452 piksel yüksekliğe sahip fotoğrafı baz alacak olursak, kafa fotoğrafta yatayda tam ortaya gelecek şekilde, genişliği 205 + – 14 piksel olmalıdır. Kafanın tepesinden fotoğrafın en üst noktasına kadar olan boşluk 10 – 70 piksel arası olmalıdır. Fotoğrafın en altından göze kadar olan mesafe 256 pikselden daha büyük olmalıdır. Özel durumlarda eğer saçlar çok kabarıksa yüz ölçülerinin tutturulabilmesi için saçın kaba kısımları kesilebilir.

Kağıt Fotoğraf için kafa boyutu ve konumu: Kafa genişliği 15 mm – 22 mm arasında olmalı, kafa yüksekliği çeneden tepeye kadar 28 mm – 33 mm arasında olmalıdır. Kafanın tepesinden fotoğrafın en üst noktasına kadar olan boşluk 3 mm – 55 mm arası olmalıdır. Çene ile fotoğrafın en alt kısmı arasındaki mesafe 7 mm veya daha büyük olmalıdır.

Arka fon ve çerçeve: Fotoğrafın arka fonu beyaz veya beyaza çok yakın olmalı ve çerçevesiz olmalıdır.

Süre: Fotoğraf en son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Çin Vize Fotoğrafları Standart ve Özellikleri

1. Kalite

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Düşük ve Yüksek Kontrast, Bulanıklık, Az veya fazla pozlanmış, Işık Doygunluğu az, Doğal Olmayan Cilt Rengi, Yüzde Gölge, Arka Fonda Gölge, Hasarlı veya Yıpranmış, Tahrip edilmiş, Kızıl Göz

2. Kafa Pozisyonu

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kafa fotoğrafta çok yakın veya çok uzak olmamalı, iki göz arası en az 60 piksel olmalıdır. Fotoğraf çerçeveye ortalanmış olmalı ve yüzün bütün kısmının net görünecek şekilde olması gerekmektedir.

3. İfade

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Açık ağız, kapalı veya baygın bakan gözler, ağlama veya normal olmayan yüz ifadeleri ve mimikleri

4. Poz

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kafa pozisyonun cepheden olmaması, yana yatık olması, kameradan başka yere bakılması, Portre şeklinde poz verilmesi veya kafanın aşağıya veya yukarıya eğik olması

5. Gözlük

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gözlük çerçevesi yüz özelliklerini kapatacak kadar büyük olmamalı, gözlük uygun takılmış ve gözü kapatmayacak şekilde olmalı, gözlük camı renkli olmamalı

6. Arka Fon ve Takı

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mücevher ve takı takılmamalı, fotoğrafta el, oyuncak veya başka bir kişi olmamalı, arka fon beyaz olmalı, renkli olmamalı ve kıyafet arka fon rengi ile aynı veya benzer olmamalıdır.

7. Engelleyiciler

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Fotoğrafta yüzün net görülmesini engelleyen mühür, leke, peçe gibi unsurlar ile yüzü kaşları, gözleri ve kulakları kapatacak şekilde taranmış saçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top