Anasayfa » Çin Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Türkiye’ye vize uyguluyor mu?
Evet. Çin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından normal (bordo-çipli) pasaporta sahip kişilerden Çin’e giriş yapabilmeleri için vize talep etmektedir. Yeşil, gri ve kırmızı (diplomatik) pasaport sahiplerinden vize talep etmemektedir.

Hong Kong Türk pasaportuna vize uyguluyor mu?
Hayır. Hong Kong Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Gümrükte 3 aylık kalış vizesi verilmektedir.

Çin vizesini nereden alabilirim?
Çin vizesi; Türkiye’de, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinden ve İstanbul Başkonsolosluğundan temin edilebilir. Ligarba Turizm’den vize başvurusunda bulunabilir ve vizenizi temin edebilirsiniz.

Çin’e turist vizesi hangi şartlarda alabilirim?
2016 Şubat ayı itibari ile bireysel turistik Çin vize uygulaması kaldırılmış olup sadece 5 kişi ve üzeri gruplar turistik grup vizesi alabilirler. Acentamız Ligarba Turizm grup vizesi temin etmektedir.

Tek çift ve çok girişli vize nedir?
Tek girişli vize 3 ay içerisinde kullanılabilecek Çin’e bir defa girişe uygun vizedir. Çin’ den çıkıştan sonra tekrar giriş yapılabilmesi için yeniden vize alınması gerekmektedir. Çift Girişli Vize: 3 aylık süre içerisinde Çin’e iki defa giriş yapmaya uygun vizedir. İlk gümrük kapısından girdikten sonra Çin dışına çıkıldığında (mesela Hong Kong’a ) ikinci defa Çin’e girişe müsaade eden vizedir. Çok Girişli Vize: 6 aylık veya 1 yıllık  süre içerisinde istenildiği kadar giriş-çıkış yapılmasına müsaade eden vizedir.

6 aylık çok girişli Çin vizem var, giriş yaptığımda 6 ay kalabilir miyim?
Hayır. Vizeniz üzerinde “Duration of Each Stay” kısmında yazan gün kadar kalabilirsiniz. Özel bir durum yoksa bu kısımda 30 gün yazar.

Çok girişli vize almak istiyorum, şartları nelerdir?
Çok girişli vize alabilmeniz için daha önce Çin’e birkaç defa tek girişli veya çift girişli vize ile giriş yapılmış olması gerekmektedir. 6 Aylık ve 1 yıllık çok girişli vize konsolosluk uygun görmesi durumunda tatbik edilir.

Çift girişli vize aldım fakat kullanamadan süresi doldu. Çok girişli vize alabilir miyim?
Hayır. Çok girişli vize alınabilmesi için daha önce en az birkaç defa Çin’e giriş yapmanız gerekmektedir.

Vizemi en son ne zamana kadar kullanabilirim?
Vizeniz üzerinde bulunan “Enter Before” kısmında yazan tarihten önce giriş yapmanız gerekmektedir. Kullanmadığınız takdirde vizeniz kullanılamaz hale gelmektedir.

Çin vize sürem bitmeden yeniden vize alabilir miyim?
Çin vizenizin süresi bitmeden yeniden Çin vizesi alamazsınız. Fakat vize sürenizin bitmesine çok az zaman kalmış ve sizin seyahat planınıza göre vize bitiş tarihinden sonra seyahat edecekseniz, vize alabilirsiniz. Mesela; 20 Şubat tarihinde vizeniz bitiyor ise; 15 Şubat tarihinde 25 Şubatta yapacağınız seyahatiniz için vize talebinde bulunabilirsiniz.

Pasaportumda vize sayfası kalmadı, açıklamalar sayfalarına vize basılabilir mi?
Hayır. Çin vizesi alabilmeniz için boş vize sayfasına sahip olmanız gerekmektedir. Herhangi bir vize, mühür veya diğer sayfadan bulaşmış mühür izi bulunan vize sayfalarına da vize tatbik edilmemektedir.

Pasaport sürem 6 aydan sadece birkaç gün kısa, vize başvurumda sorun çıkabilir mi?
Evet sorun çıkar. Pasaportunuzun son kullanma tarihi konsolosluğa başvuru yapılacak olan tarih itibari ile en az 6 ay süresi olması gerekmektedir. 6 aydan 1 gün dahi kısa olması durumunda talebiniz geri çevrilmektedir.

Aynı günde vize başvurusu yapıp vize alabilir miyim?
Çin Express vize uygulamasını durdurmuş olup, vize başvuruları 7 günde sonuçlanmaktadır. Acil durumlarınızda bizimle temasa geçiniz.

Hong Kong’a giriş çıkış yapmak istiyorum, nasıl bir vize almam gerekir?
Eğer Çin’e girdikten sonra Hong Kong’a çıkış yapıp yeniden giriş yapmayı düşünüyorsanız en az çift girişli vize almanız gerekmektedir. Daha önce hiç Çin vizesi bulunmayan kişiler de çift girişli vize başvurusunda bulunabilirler. Fakat seyahatinizin ilk ayağı Hong Kong olacaksa ve tekrar Çin’e giriş yapmayacaksanız tek girişli vize yeterli olmaktadır. Hong Kong her ne kadar Çin’in bir şehri konumunda olsa da uygulama itibari ile özel bölge olmasından dolayı Çin’den Hong Kong’a çıkış yapmanız durumunda ülkeden çıkmış olursunuz. Yeniden giriş için vizeye ihtiyaç duyarsınız.

Çin transit uçuşlar için transit vizesi talep ediyor mu?
Eğer gümrükten çıkış yapmayacaksanız ve transit salonundan yolculuğunuza devam edecekseniz transit vize almanıza gerek yoktur.

Çin’de işim bitmedi vizemi uzatmak istiyorum, mümkün müdür?
Kolay olmamakla beraber eğer seyahatinizi uzatmanızı gerektirecek sebeplerinizi ( hastanede devam eden tedaviniz gibi) beyan ederseniz, bulunduğunuz şehirde bulunan emniyet müdürlüklerinden vize sürenizi uzatmanız mümkün olabilir. İkinci alternatif ise en yakın gümrük kapısı Hong Kong’a giriş yaparak yeniden vize almak şartıyla tekrar giriş sağlayabilir, maksimum 30 gün kalabilirsiniz. Hong Kong’ ta vize başvuruları son zamanlarda sıkça reddedilebilmektedir.

Çin’de vize süremden daha uzun süre kaldım, ne yapmalıyım?
Çin’de vize sürenizden daha fazla kaldıysanız gümrükte ceza ödemeniz gerekecektir.

Herhangi bir şirkette çalışmıyorum, Çin’i ziyaret etmek istiyorum. Nasıl vize alabilirim?
Turistik amaçlı olarak seyahat edebilirsiniz. Turistik vize sadece 5 kişi ve üzeri gruplara verilmektedir. 

Çin vizesi ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruları [email protected] adresine e-posta yolu ile gönderiniz. Dilerseniz sitemizdeki iletişim sayfasında bulunan formunuda kullanabilirsiniz. Cevaplar en kısa zamanda yanıtlanarak web sitemize konacaktır. Not: Sıkça Sorulan Sorular hâlihazırda uygulanan sistem temel alınarak cevaplandırılmıştır. Başkonsolosluğun veya Çin hükümetinin vize uygulaması ile alakalı olarak yapması muhtemel değişikliklerden dolayı acentemiz sorumlu tutulamaz. Verilen cevaplar sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top