Anasayfa » Çin Vizesi Blog » Faydalı Bilgiler » Çin’e Ne Zaman Seyahat Etmeliyim?

Çin’e Ne Zaman Seyahat Etmeliyim?

cin_vizesi_harbin_kucukÇin’i ziyaret etmek için en uygun zamanı tespit etmek için öncelikle seyahatten beklentilerinizi belirlemeniz gerekir. Hangi turistik bölgeleri görmek istediğiniz, nasıl hava şartlarını sevdiğiniz, ne kadar bir bütçe ayırmayı düşündüğünüz gibi kriterler Çin’e en uygun seyahat şartları açısından önem arz etmektedir.

Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları Çin’in popüler bölgelerine turistik seyahat etmek için en uygun aylardır. Tabii buna paralel en yoğun dönemde… Bu dönemlerde iklim seyahat etmeye en uygun zamandır. Ne sıcaktan yanarsınız, ne de üşürsünüz. Kasım ayından Mart ayına ve Haziran ayından Ağustos ayına kadar olan zamanda fiyatlar nisbeten daha düşük olur. Kasımdan Marta havalar soğuk olurken, Hazirandan Ağustosa kadar ise çok sıcak olur. Tabii ki bu durum seyahatinizin konforunu etkileyen bir etken olur. Mesela Ocak ayında Pekin’de Çin seddine çıktığınızda ciddi bir soğukla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Ayrıca Pekin’in kuru soğuğu size Kasım ayından itibaren karşılamaya hazırdır.

Bu sezonlarda ziyaret edilecek gölgeler de yok değil. Mesela Çin’in Harbin şehrinde düzenlenen Buz ve Kar festivali Ocak – Mart ayı arasında düzenlenir. Buzdan ve kardan yapılmış olan sanat eserlerini ancak hava şartlarının en soğuk olduğu bu dönemde görme şansınız olur. Kış aylarının bir diğer popüler mekanı ise Çin’in güneyinde yer alan Hainan adasıdır. Ülke geneli soğuk kış aylarının yaşarken burada güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Seyahat sezonunuz eğer ilkbahar dönemine geliyorsa sıcaklar çok artmadan hemen güneyden başlayıp kuzeye Pekin’e doğru seyahat edin, fakat sonbahar dönemine geliyorsa kış ağırlığını bastırmadan seyahatinizi kuzeyden güneye doğru gerçekleştirin.

Seyahate çıkarken yanımıza nasıl kıyafetler almalıyız?

Bahar aylarında: 10 – 22 derece . Takım elbise, ceket, spor kıyafetler, uzun kollu gömlek ve seyahat ayakkabıları

Yaz aylarında: 22 derece ve üstü. Tişört veya kısa kollu gömlekler, ince sweater veya kazak, yağmurluk ve seyahate uygun rahat ayakkabılır.

Kış aylarında: 10 derece veya altı. Kaban, pamuklu kıyafetler, kazaklar. Aşırı soğuk bölgeler için kapşonlu montlar, sıcak tutan ayakkabı veya botlar.

Önemli not olarak belirtmek gerekir ki, Çin’in “Golden Weeks” (Altın Haftalar) olarak bilinen 3 bayram döneminde Çin’e seyahat etmekten sakının.

1. Çin Bahar Bayramı ( Çin Yılbaşı) : Çin’e seyahat edilecek em kötü hafta. Bu tarihler ay takvimine göre hesaplandığından dolayı her yıl değişiklik gösterir. 2015 yılında 19 Şubat tarihine denk gelmektedir.

2. Çin Cumhuriyet Bayramı : Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünün kutlandığı hafta.

3. İşçi Bayramı: 1 Mayıs tarihine denk gelen haftada 7 günlük tatil olur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top