Anasayfa » Çin Vizesi Blog » Faydalı Bilgiler » Evcil Hayvan Pasaportu ve Çin’e Seyahatleri
Evcil Hayvan Pasaportu

Evcil Hayvan Pasaportu ve Çin’e Seyahatleri

Evcil Hayvan Pasaportu ve Çin'e Seyahat
Evcil Hayvan Pasaportu ve Çin’e Seyahat

Hayatımızda çok önemli yere sahip sadık arkadaşları olan evcil hayvanlarımız; yurtdışına yapacağımız uzun seyahatlerde kara kara düşünmemize sebep olurlar. Hele; geride güveneceğimiz, onları teslim edebileceğimiz birileri yoksa bu durumu daha da karışık hale getirir. En son çare olarak onları da yanımıza alıp gitmeyi düşünürüz. Fakat bu kolay mıdır, nasıl yapabiliriz? Bilmemiz gerekenler nelerdir? Bu yazımızda elimizden geldiği kadar bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız…

Evcil hayvanların Çin’e götürülmesi ile ilgili en son yönetmelik 1 Kasım 2012 tarihinde yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre 2 kategoriye ayrılmış olan ülkelerden gelecek olan evcil hayvanların karantina süreçleri belirtilmiştir.

Yurtdışından Çin’e getirilen evcil hayvanlar geldikleri ülkeye göre 7 gün veya 30 gün karantina altında tutulurlar. Hemen şunu belirtelim ki ne yazık Türkiye, 30 günlük karantina kapsamında değerlendirilen ülkeler içerisinde…

7 Gün Karantina uygulanan ülkeler:
Ülkeler: Arnavutluk , Andorra , Ermenistan , Aruba , Avustralya, Avusturya, Barbados, Belçika, Belize, Benin, Brunei, Kolombiya, Kosta Rika, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Cibuti, Dominik Cumhuriyeti, Gine, Mısır, El Salvador, Estonya, Fiji, Fillandya, Almanya, Yunanistan, Maldivler, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, İrlanda, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Letonya, Libya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Kuveyt, Malezya, Malta, Mauritius, Yeni Zellanda, Kuzey Kore, Papua Yeni Gine, Portekiz, Katar, San Marino, Şeyseller, Filistin, Singapur, Slovekya, İspanya, Surinam, İsveç, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay.

30 Gün Karantina Uygulanan Ülkeler:

Türkiye’nin de dahil olduğu, aşağıdaki ülkelerden getirilecek olan, Pekin veya Şanghay gümrüğünden geçecek kedi ve köpekler için 7 gün karantina istasyonunda, 23 gün evde olmak üzere toplam 30 gün karantina uygulanır.
Ülkeler:
Afganistan, Cezayir, Angola, Arjantin, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Bhutan, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Bulgaristan, Burma, Kanada, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Şili, Kolombiya, Kongo, Hırvatistan, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Etiyopya, Fransa, Gabon, Gürcistan, Gambiya, Gana, Hindistan, Endonezya, İran, İsrail, İtalya, Fildişi Sahilleri, Ürdün, Kenya, Kırgızistan, Laos, Meksika, Madagaskar, Norveç, Nijer, Nambiya, Mozambik, Fas, Polonya, Moldova, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Umman, Senegal, Ruanda, Somali, Güney Afrika, Sri Lanka, Suriye, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Togo, Tunus, TÜRKİYE, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, Özbekistan, Venezuella, Vietnam, Yemen, Zambiya, Zimbabve

Evcil Hayvan Pasaportu - Çin'e Seyahat
Evcil Hayvan Pasaportu – Çin’e Seyahat

Evcil Hayvanınızı Çin’e götürmek için neler yapılmalıdır?

 1. Kişinin Çin’de uzun süreli kalmasını gerektirecek sebep ve vize sahibi olması gerekmektedir. Çalışma izni veya uzun süreli eğitim veya benzeri bir amaç ile Çin’e seyahat ediyor olması gerekmektedir.
 2. Evcil hayvanınızın sağlık sertifikası olmalıdır.
 3. Evcil hayvanınızın aşı sertifikası olmalıdır.

Bilinmesi Gerekenler

 1. Karantina uygulaması her şehire göre değişiklik gösterebilir. Yukarıda verilmiş olan bilgiler Pekin ve Şanghay içindir. Seyahat etmeden önce hazırlanması gereken belgeler için erkenden en son yönetmelik hakkında bilgi almak ve gerekli sertifikaları, belgeleri hazırlamanız önemlidir.
 2. Evcil hayvanınız karantina altında iken ziyaret etme şansınız yoktur.
 3. Evcil hayvanınız karantina süresince kuduz testi gibi pekçok testten geçecek olup, testlerin temiz çıkması halinde sahibine teslim edilecektir.
 4. Karantina süresince yapılan harcamalar hayvan sahibinden talep edilecektir.
 5. Evcil hayvan sahibi Çin’de ikamet bilgilerini ilgili memurlara sunmalıdır, ayrıca evcil hayvan ikamet edilecek bölgede bulunan polis karakoluna kayıt ettirilmelidir.
 6. Kişibaşına en fazla bir tane evcil hayvan getirilmesine müsaade edilir. Bir kişinin bir taneden fazla hayvan getirmesi ticari faaliyet olarak algılanır.
 7. Evcil hayvanın ülkeye girişi sırasında herhangi bir sorun oluşması durumunda, hayvanın ülkeye girişine müsaade edilmez ve geri gönderilmesi veya uygulanacak herhangi farklı bir uygulama için oluşacak olan masraf hayvanın sahibinden talep edilir.

Tavsiyeler

 1. Seyahat edeceğiniz havayolu şirketine hayvanlar için kargo bölümünde özel yer olup olmadığını sorun. Türkiye’den Çin’e yapılan seyahatler oldukça uzun süreli ( en az 9 – 10 saat) olduğu için seyahat boyunca hayvanın sağlıklı bir şekilde seyahat edip edemeyeceğinden emin olun. Seyahatler için kış mevsimini seçmemeniz daha uygun olur.
 2. Havalanına erken gidin. Evcil hayvanınız için özel bir prosedür olup olmadığından emin olun ve uçuşu kaçırmamak için alanda erken olun.
 3. Mümkün olduğu kadar direkt uçuşları seçiniz. Aktarmalı uçuşlarda yanlış aktarma sonucu hayvanınızın kaybolmaması için direkt uçuşu tercih edin.
 4. Seyahat boyunca hayvanın rahat edebileceği bir taşıma sepeti edinin. İzin verilen boyutlar için hava yolu şirketi ile temasa geçiniz.
 5. Sepet üzerine adını ve sizin irtibat numaralarınız yazın. Herhangi bir durumda size kolay ulaşılması sağlanmış olur.
 6. Sakinleştirici ilaç vermeyi düşünün. Normalde çok tavsiye etmemekle beraber bu tür seyahatlerde daha rahat yolculuk yapabilmesi için faydası olabilir.
 7. Seyahate başlamadan en az 3 saat önce yedirin ve seyahate başlamadan önce tuvalet ihtiyacını giderin.

Seyahatinizi Türk Havayolları ile yapıyorsanız, linkteki bilgileri dikkatlice inceleyiniz. TIKLAYINIZ…

Önemli Not:
Bu yazımızda verilen bilgiler sadece bilgilendirmek amacı ile verilmiştir ve faydalanılması tamamen özgür iradenize bağlıdır. Oluşabilecek herhangi istenmeyen durum ile ilgili olarak firmamız sorumlu tutulamaz. Gümrük kurallarında, havayolu şirket kurallarında önceden bilgi verilmeksizin değişiklik yapılabilir.

cin_vizesi_net_evcil_hayvan_pasaportu_metin_gorsel3

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top