Anasayfa » Çin Vizesi Blog » Gezilesi Yerler » Longmen Mağaraları -Longmen Grottoes – 龙门石窟

Longmen Mağaraları -Longmen Grottoes – 龙门石窟

Longmen Mağaraları - Longmen Grottoes - 龙门石窟
Longmen Mağaraları – Longmen Grottoes – 龙门石窟
[googlemap latitude=”34.47″ longitude=”112.47″ address=”” zoom=”4″ height=”150″ width=”150″/]

Longmen Mağaraları  (Ejderha Kapısı Mağaraları); Henan Eyaleti Luoyang şehrinde bulunan Yi nehri kenarında bulunmaktadır. Çin Budizm sanatının en güzel örneklerinden birisi olup 2000 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine eklenmiştir.

Bölgede; içlerine toplamda yüz bine yakın büyüklü küçüklü Buda heykelleri kazınmış 1400 mağara ve 40 pagoda bulunur. Bu Buda heykelleri oldukça sert kalker kayalarından oluşan mağaralara tamamen el ile yontalar yapılmıştır.Yontma işlemi Hanedanlıktan sonra (AD) 492 yılında başlamış ve 500 sene sürmüştür.

Longmen Mağaraları yontma işlemleri; imparatorlar, imparatorluk ailesi, generaller, dini gruplar ve zengin ailelerin sponsorlukları ile yapılmıştır. Bu yardımlar sayesinde kendilerine bol şans ve bereket geleceğini düşünmüşlerdir.
Bölgedeki çalışmalar ilk olarak başkentini Datong’dan Luoyang’a taşıyan Kuzey Wei Hanedanlığı ile başlamıştır. Guyang, Bingyang ve Lianhua mağaraları bu zamana aittir. Bu dönemde yapılan yontmalar, Datong’daki sanata çok benzemektedir, fakat tek fark Luoyang’daki kayalar Datong’a oranla çok daha sert olmasıdır.

Longmen Mağaraları, diğer hanedanlıklar döneminde de yapılmaya devam etmiş ve Tang hanedanlığı döneminde ikinci zirvesine ulaşmıştır. Bu süreç toplamda 500 yıl sürmüştür.

Fakat ne yazık ki bu sanat eserleri, 9. Yüzyılda başlayan Anti – Budizm olayları, vandallık ve yağmalardan çok ciddi zararlar gördüler. 19. ve 20. Yüzyılda batılı kişilerin hatıra almak, hediye etmek gibi amaçlarla kırarak parça almaları sonucunda da bu sanat eserleri oldukça zarar gördü.

1400 civarı mağara, 750 niş ve 40 pagodadan oluşan Longmen Mağaraları, 100 binin üzerinde Buda

Longmen Mağaraları Luoyang Henan Çin
Longmen Mağaraları Luoyang Henan Çin

heykeli barındırır. Bu heykelleri incelerken ilk zamanlarda yapılan heykellerden son zamanlara doğru sanatsal bir değişim ve gelişimi de incelemek mümkündür. İlk zamanlarda yapılan heykeller daha basit, yuvarlak ve temel karakterler barındırırken, özellikle Tang Hanedanlığı döneminde heykellerin çok daha karışık, ve daha sanatsal oldukları gözlenebilir.

Yolunuz Henan eyaletine düşerse, ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Tabii ki aynı bölgede olan Shaolin Tapınağı (少林寺) ve Beyaz At Tapınağını (白马寺) da seyahatinize eklemelisiniz.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top